Hamburg Gezilecek Yerler

Berlin’den sonra Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın sekizinci büyük şehri olan Hamburg Elbe Nehri’nin huni biçimini almış haliç bölgesinde yer alır. 1.8 milyondan fazla kişinin yaşadığı Hamburg 1871 yılında Almanya’nın siyasi birliğini tamamlamasına kadar egemen bir şehir devletiydi. Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olan Hamburg yüzyıllar boyunca önemli bir finans merkezi olmuştur. Konumu ayrıca deniz yoluyla Neuwerk ve Scharhörn gibi çok sayıda ada arasında önemli bir bağlantı noktası olmasını sağlamaktadır.

Şehir ünlü Norder ve Süderelbe nehirleri arasındaki 100 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ünlü liman bölgesi olarak da bilinir. Genellikle Almanya’nın deniz yolu ağının merkezi olarak da anılan bu büyük liman gemilerin mallarını indirebileceği ücretsiz bir limandır. Büyük bir ulaştırma merkezi olmanın yanı sıra Hamburg Avrupa’nın en önemli kültürel ve ticaret merkezlerinden biridir ve birinci sınıf turistik mekanlara sahip olan önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Minyatür Wunderland

Dünyanın en büyük demiryolu olarak ağı olarak lanse edilen Hamburg’un Minyatür Wunderland’ı sadece bir oyuncak tren düzeni olmaktan çok daha ötesinde; dünyanın en büyük demiryolu modelidir ve 12 bin metreden fazla ray ve 890 tren modeli bulundurur. Büyük çapta tasarlanmış bu proje 1150 metrekarelik bir alanı kaplar ve tamamlandığında bu alanın iki katına çıkacağı öngörülmektedir. Önemli noktalar arasında ABD, İskandinavya ve Almanya’ya ayrılmış alanlarla birlikte 300 binin üzerinde ışıkla aydınlatılan yaklaşık 200 bin insan figürünü içeren bir havaalanı da dahildir. Biletinizi internetten almanız tavsiye edilir. Turistlerin yoğun olduğu dönemde sıra beklemeniz gerekecektir.

Hamburg Limanı

Hamburg Limanı bölgesi kentin en önemli cazibe merkezlerinden çoğuna ev sahipliği yapar. 100 kilometre kareyi kapsayan bu büyük gelgit limanı Almanya’ya açılan kapı olarak bilinir ve Landungsbrücken’den ayrılan birçok tekne turuyla keşfedilebilir. Alananın en önemli noktası bir zamanlar tütün, kahve, kurutulmuş meyve ve baharat depolamak için kullanılan tuğla binaların yer aldığı 19. yüzyıl depo bölgesidir. Bir başka önemli noktası ise limana yayılmış 3.9 kilometrelik köprü olarak bilinir.

Kunsthalle Hamburg

Glockengiesserwall’daki üç ayrı binadan biri olan Kunsthalle Hamburg Almanya’nın en popüler sanat  galerilerinden biridir. Galeride 14. yüzyılın yerel sanatçılarının eserleriyle birlikte 16. ve 17. yüzyılların Hollandalı ustalarının eserlerini içerir. Bununla birlikte 19. yüzyıldan kalma Alman ve Fransız tablolarının koleksiyonlarının yanı sıra önemli modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarının da bulunduğu bir galerisi vardır. Çocuklar için de turlar ve eğlenceli aktiveteler mevcuttur. Bölgedeki bir diğer önemli sanat koleksiyonu Avrupa’daki çağdaş fotoğraf sanatının en büyük galerilerinden biri olan Deichtorhallen de bu kampüste yer almaktadır.

Hamburg Belediye Sarayı

Hamburg’un eski şehir merkezinde Rathaus olarak da bilinen Belediye Binası bulunmaktadır. Borsa’ya bitişik olan bu büyük ve görkemli Rönesans binası 647 odadan oluşur ve yapımı 1897 yılında tamamlanmıştır. Odaların birçoğu Long Night of Museums etkinliğinde kullanılan sarayda İngilizce rehberli turlar düzenlenmektedir. Buradan Hamburg’un başlıca alışveriş ve ticaret bölgesi olan Mönckebergstrasse’ye, 133 metrelik kulesiyle 14. yüzyıldan St. Peter Kilisesi’ne, Hamburg Tren İstasyonu’na ve Schauspielhaus Tiyatrosu’na kolaylıkla geçilebilir.

Michael Kilisesi

Hamburg’un en ünlü kiliselerinden biri olan St. Michael Kilisesi 1750 – 1762 yılları arasında Barok tarzda inşa edilmiş olup kentin en önemli yerlerinden biridir. Michel olarak da bilinen 132 metrelik kuleye merdiven ya da asansörle çıkıp görüntüleme platformlarından kentin ve limanın mükemmel manzarasını izleyebilirsiniz. Kilisenin doğusundaki avluda bugün müze olarak kullanılan eski esnaf konutları bulunur.

Ohlsdorf Mezarlığı

Ohlsdorf Mezarlığı 966 dönümü kaplayan, 280binden fazla mezar alanına sahip ve 1.5 milyonun üzerinde cenaze törenine şahitlik eden kentin en önemli yerlerinden biridir. Mezarlık ayrıca 400’den fazla askerin gömüldüğü Commonwealth Savaşı Mezarlığı’nı ve Alman topraklarındaki savaşlarda ölen birçok askerin mezarını da içerir. Diğer önemli anıtlarda Nazi zulmü kurbanları ve kentin anti-Nazi direniş üyelerinin anısı canlandırılır. Her yıl 2 milyondan fazla insan anıtlarını ve müzesini ziyaret edip 17 kilometrelik yol boyunca gezerler. Bir başka önemli Hamburg anıtı Almanya’nın en saygın liderlerinden birinin anısına yapılan Bismarck Anıtı’dır.

Binnenalster ve Aussenalster Gölleri

Hamburg kent merkezinin odak noktası olan Alster ve Elbe nehirlerine bağlı iki yapay göl olan İç Alster ve Dış Alster Gölleri bölgesinde Hamburg’un şehir meydanlarını, tarihi caddeleriyle ünlü yaya bölgelerini ve pasajları bulabilirsiniz. Göller yaz aylarında yelken, kış aylarında paten için de popülerdir ve birçok güzel park ve bahçelerle kaplıdır. Sanat galerileri, butikler, kafeler ise Pöseldorf bölgesinde yer alır. Eğer Eylül ayında ziyaret ederseniz göllerin etrafında düzenlenen, sayısız konserin verildiği bir sokak festivali olan Alstervergnügen’e katılabilirsiniz.

Güzel Sanatlar ve El Sanatları Müzesi

Münih’teki Bavyera Ulusal Müzesi’nin yanı sıra ülkenin en kapsamlı el sanatları ve güzel sanatlar müzelerinden biridir. 1874 yılında kurulmuş olup Londra’nın Victoria ve Albert Müzesi mimarisinden esinlenilen müze mobilyalar, gümüşler, Doğu Asya’dan gelen sanat eserler, ve Oskar Kokoschka’nın eserlerinin koleksiyonu ile ünlüdür. Ayrıca müzik aletleri ve porselen koleksiyonu da müzenin ilgi çeken eserleri arasında yer alır.

Uluslararası Denizcilik Müzesi

Hamburg’un zengin deniz tarihini keşfetmek için harika bir yer olan müze büyük, kırmızı tuğlalı bir binada kurulmuştur. Müzede insanoğlunun denizle olan ilişkisine dair birçok kitap, model ve tarihi 3000 yıldan eskiye uzanan sanat eserleri sergilenir.  Bununla birlikte 1896 yılında inşa edilmiş olan Rickmer Rickmers gemisi de müze olarak hizmet vermektedir. 1960’lı yıllarda işlev gören  MS Cap San Diego gemisi de ziyaret etmeye değer bir başka deniz müzesidir ve ziyaretçilerin köprüden motor odalarına kadar her yere erişimine izin vermesiyle bilinir. İlginçtir ki eski Sovyet denizaltısı B-515 de müze olarak burada yer almaktadır.

Hamburg Müzesi

Hamburg Müzesi (Museum für Hamburgische Geschichte) 1908 yılında kurulmuş olup bugün ulusal bir anıt olarak korunmaktadır. Tarihin çeşitli evrelerinde Hamburg Limanı’na gelmiş çok sayıda gemi modeli, eser koleksiyonu, 1842 yangınının görüntüleri gibi  eserler mevcuttur. Müzede İngilizce rehberli turlar da düzenlenir.

Altona

Elbe Nehri’nin üst kısmında yer alan Hamburg’un hareketli bölgesi Altona’da birçoğu tarihi eser statüsünde korumaya alınmış Neoklasik evler bulunur. Burada Elbe Bölgesi’nin jeolojisi, peyzajı, yerleşimi ve ekonomisi ile ilgili sergilerin yer aldığı Altona Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte eski modeller, gemi figürleri ve denizle ilgili sanatla eserlerini görebilir; daha sonra balkon da liman manzarasını izleyebilir ve balık pazarında alışveriş yapabilirsiniz.

Tierpark Hagenbeck

Hamburg’un kuzeybatısındaki Stellingen banliyösünde yer alan ve kentin hayvanat bahçesi olan Tierpark Hagenbeck 1907’de yerli bir balıkçı olan Carl Hagenbeck tarafından kuruldu ve bugün hala torunları tarafından işletilmektedir. Bu mükemmel tesisin önemi hayvanat bahçeleri arasında hayvanları kafesten çıkarıp açık alanda özgür bırakan ilk işletme olmasıdır. Bununla birlikte Roma’daki hayvan türleri de dahil olmak üzere hayvanları türlerine göre gruplandıran ilk hayvanat bahçesi olmuştur.

Bilmeniz Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here